Komora normobaryczna to urządzenie skonstruowany po raz pierwszy w 2013 roku przez doktora Jana Pokrywkę, które zmienia ciśnienie atmosferyczne, a także skład powietrza, dzięki czemu niezwykle pozytywnie wpływa na stan ludzkiego zdrowia. Jak jednak łatwo się domyślić, nie ma na świecie rzeczy i technologii całkowicie idealnych, tak więc również i normobaria posiada pewne przeciwwskazania. Jakie zatem dolegliwości i problemy zdrowotne wykluczają konkretne osoby ze stosowania normobarii?
Jak działa komora normobaryczna?
Żeby móc zrozumieć, jakie są przeciwwskazania do stosowania komory normobarycznej, najpierw trzeba dokładnie zdać sobie sprawę z tego, jak taka komora działa.
Kluczowe w jej działaniu jest to, jakie w niej panują warunki atmosferyczne. Przede wszystkim znacznej zmianie względem tego, co odczuwa się na ziemi, podlega podwyższenie ciśnienia atmosferycznego. Zamiast tradycyjnych około 1000 hPa, w takiej komorze panuje 1500 hPa. Zmieniony jest również skład powietrza, którym się oddycha. Zamiast klasycznych 21% tlenu, zawiera go aż 40%, a dodatkowo 3% dwutlenku węgla i około 0,5 wodoru. Takie połączenie składu powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego faktycznie sprawia, że ludzkie ciało zaczyna w ogromnym skrócie działać po prostu o wiele lepiej. Niestety komory te posiadają pewne przeciwwskazania, które koniecznie trzeba poznać, zanim zdecydujemy się na wejście do takiego urządzenia.
Komora normobaryczna przeciwskazania
Komora normobaryczna, jak każda inna metoda leczenia, posiada przeciwwskazania odnośnie do jej stosowania. Kto zatem nie powinien korzystać z takich komór? Przede wszystkim te osoby, które posiadają zaburzenia funkcjonowania lub różnego rodzaju choroby układu oddechowego. Mowa tu jest przede wszystkim o prostej infekcji, lecz również o zapaleniu zatok, czy też ucha. Ze względu na to, że w trakcie seansu jest się zamkniętym z innymi uczestnikami, nie zaleca się wchodzenia do komory, posiadając inną chorobę zakaźną, ponieważ grozi to jej rozprzestrzenieniem. Co więcej, nie zaleca się wchodzenia do komory osobom ciepiącym na klaustrofobie.